Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Inari – centrum sámské komunity

Malinkatá vesnička Inari ležící ve východním Laponsku je hlavní sámskou komunitou v regionu a centrem opravdového sámského řemesla. I když galerie a butiky již mají komerční atmosféru, stále zůstává tím nejlepším místem ve Finsku, kde se nejlépe seznámíte se sámskou kulturou. V obci žije okolo 550 stálých obyvatel.

Vesničku Inari (sámsky Anár) je poměrně snadné minout. To by však byla velká škoda, právě v ní koupíte opravdové laponské a sámské ručně dělané textilie, šperky, stříbro a výrobky ze dřeva. Inari je skvělou základnou a příjemným výchozím bodem pro prozkoumávání severního Finska. Ale i sama vesnička má řadu zajímavostí, které stojí za to vidět. Inari je pravděpodobně nejzajímavějším místem Laponska, ale jeho prohlídku lze zvládnout za jediný den.


Foto: jezero Inari   Autor: Monitotxi

Rozhodně byste neměli vynechat sámské muzeum Saamelaismuseo, které je jedním z nejlepších muzeí v celém Finsku a přírodním centrem severního Laponska. Výstavy přibližují počátky života Sámů, jejich kulturu, tradice, životní styl i současný boj o přežití. Muzeum poskytuje hezký časový přehled historie dané oblasti a vystavuje expozice o severském životním prostředí, flóře, fauně a geologii. Před samotným muzeem se nachází budovy Sámů, ve kterých se předvádějí umělecká řemesla a výtvory. K vidění je i několik pastí na medvědy, lišky a vlky. Shlédnout můžete také hezké divadelní představení polární záře.

Pokud si chcete odvézt nějaké suvenýry, navštivte zdejší řemeslný obchod s výbornou kavárnou. Mezi výrobky najdete tašky, váčky, boty ze sobí kůže, pletené rukavice a ponožky, tradiční textilie, šály, nápadně barevné sámské klobouky, nože s kostěnou rukojetí, vyřezávané dřevěné mísy, šperky, hrníčky a další ručně dělané suvenýry. K dostání jsou také CD se sámskou hudbou. Vynechat byste neměli ani návštěvu ateliéru Petteri Laiti, který patří slavnému sámskému řemeslníkovi. Jeho stříbro a ruční práce jsou velice uznávané. Umělce zde často zastihnete přímo při práci.

Nedaleko Inari začíná pěší stezka dlouhá 7,5 km, která vede ke kostelu Pielpajärvi z 18. století ukrytému v divočině. V zimě je však třeba se vybavit sněžnicemi a správným odhodláním, abyste se ke kostelu vůbec dostali. Oblast okolo kostela byla po staletí velice důležitým místem pro trhy Sámů. První kostel zde byl postaven v roce 1646, ten nynější pochází z roku 1760. Roku 1970 pak prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Pro návštěvníky je otevřen nepřetržitě.

Západně od silnice vedoucí do Národního parku Lemmenjoki byl v roce 1952 za výrazné americké finanční podpory postaven další kostel. V jeho interiéru si můžete prohlédnout oltářové malby zobrazující putující sámskou rodinku, která při své cestě potká Krista. V kostele se hovoří dvěma jazyky – Inari Sámi a Fell Sámi. Každoročně se poslední týden v květnu konají v Inari sobí závody, při kterých se dokonce uzavírají sázky na vítěze. Při této slavnosti mohou závodit jen sobi bez paroží.


Autor: Mikko Kuhna

Inari je situováno u břehu třetího největšího finského jezera Inarijärvi. Pro Sámy, kteří jsou velmi spjati s přírodou a věří na duchy a posvátná místa, je právě toto jezero považováno za posvátné. Zaujímá plochu 1300 kilometrů čtverečních a vytéká z něj řeka Paatsjoki. Na jezeře, které je 80 km dlouhé a 40 km široké se nachází tisíce malých ostrůvků. Tyto ostrovy sloužily ve starověku jako pohřebiště tehdejších obyvatel. V létě se můžete zúčastnit plavby na ostrov Ukko, kde se nachází posvátná svatyně Sámů.

Vody jezera jsou domovem pro množství druhů ryb, žijí zde pstruzi, cejni, okouni a další. Maximální hloubka dosahuje 94 metrů. Jezero leží již za polárním kruhem, v nadmořské výšce117 až 119 metrů, ve sníženině tektonicko-ledovcového původu. Díky této poloze bývá Inarijärvi od listopadu až do června zamrzlé. Je lemováno smrkovými a borovými lesy a také nejrůznějšími keři.

- jap -

Předchozí články z Finska:
Lahti
Ruka – kam jezdí Finové na lyže
Ivalo
Kotka - průmyslová kráska Finska
Rauma

Článek byl zobrazen 8 776 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko