Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Finska

Finsko je krásná skandinávská země, která je kvůli obrovskému počtu vodních ploch často přezdívaná „Zemí tisíců jezer“. Kromě jezer však nabízí nespočet dalších přírodních krás, včetně 22 národních parků, proto se rozhodně vyplatí prozkoumat Finsko po vlastní ose.

Země je omývána vodami Baltského moře, Finského a Botnického zálivu. K republice patří ještě také souostroví Ålandy, které však mají svou rozsáhlou autonomii. Nejvhodnější dobou pro návštěvu Finska jsou letní měsíce od června do srpna. V té době probíhá v zemi hlavní turistická sezóna a jsou otevřena všechna atraktivní a zajímavá místa, konají se zde nejrůznější festivaly a ubytovací zařízení se začínají plnit lidmi. Léto je velmi krátké, ale o to krásnější. Od počátku května do konce července je možné vidět půlnoční slunce. Finsko je zemí vyhledávanou především pro zimní turistiku, první sníh zde napadne už v září.

K cestě do Finska potřebuje občan České republiky platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou, pro případ kontroly. Česká republika se 21. prosince 2007 stala součástí Schengenského prostoru a tak mohou osoby překračovat hranice smluvních států bez hraniční kontroly. Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Finska vízum.

Pokud se do Finska chcete vydat s vlastním autem, bude vám stačit mít u sebe platný český řidičský průkaz – mezinárodní není vyžadován, technický průkaz a doklad o mezinárodním pojištění, tzv. zelená karta. Jestliže jedete vypůjčeným autem, budete potřebovat ještě úředně ověřené zplnomocnění k užívání svěřeného vozidla. Je také vhodné si sjednat havarijní pojistku pro případ autonehody, jejíž cena je úměrná délce pobytu. Vozidlo musí být označeno mezinárodní poznávací značkou CZ.

Čeští řidiči si řízení auta ve Finsku budou doslova užívat. Provoz je zde plynulý, klidný a řidiči jsou k sobě velmi ohleduplní a slušní. Finové dodržují předpisy a jsou ochotni vám kdykoliv pomoci nebo poradit. Jízda autem bývá tedy většinou velmi příjemným zážitkem. Pokud narazíte na nějakého rozčíleného řidiče, zcela určitě to bude nějaký cizinec. Vozidlo můžete do Finska bez jakýchkoliv celních formalit dovézt na dobu 6 měsíců. Stejně tak mohou být dovezeny i karavany, obytné přívěsy či vlečky. Pokud byste chtěli tuto dobu prodloužit, musíte si to včas zařídit na regionálním celním úřadě. Vozidlo táhnoucí přívěs nebo karavan musí být vybaveno dvěma postranními zrcátky. Všechna dočasně dovezená motorová vozidla, která používají běžně daněné pohonné hmoty, jako je benzín nebo nafta, jsou osvobozena od silniční daně.

Finsko protíná kvalitní a skvěle značená silniční síť. V zemi je 79 150 km silnic, z toho je 51 599 km pokryto asfaltem a 653 km z toho jsou dálnice, kde se neplatí žádné poplatky. Ve Finsku nejsou ani žádné mosty či tunely, kde by bylo nutné platit poplatky. Dálniční síť spojuje města Helsinki, Tampere a Turku. Pouze ve venkovských oblastech mohou být silnice nerovné a v horším stavu. Během zimních měsíců jsou všechny silnice otevřené, je však třeba počítat s typickými zimními jízdními podmínkami. Od 1. prosince do 28. února jsou povinné zimní pneumatiky. Toto nařízení platí i pro cizince. Minimální hloubka dezénu je 3mm na zimních a 1,6mm na letních pneumatikách. Pokud to podmínky vyžadují, je nutné používat i sněhové řetězy.

Stejně tak jako v České republice, jezdí se i ve Finsku po pravé straně vozovky. Většina finských silnic má pouze dva jízdní pruhy, proto je nutné být při předjíždění na úzkých silnicích velice opatrný. Maximální povolená rychlost je v zastavěných oblastech 50 km/h, na hlavních silnicích od 80 do 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. Řidiči nesmí za jízdy používat mobilní telefon, telefonovat mohou pouze v případě, že je použita souprava hands-free. Všechna motorová vozidla musí neustále svítit a povinné je také používání bezpečnostních pásů. Povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,05%, pokud bude tato hranice překročena, hrozí řidiči vysoká pokuta nebo dokonce odebrání řidičského průkazu. Policie je oprávněna ukládat pokuty, ale ne je vybírat přímo na místě. Minimální pokuta za menší přestupek je 8,5 EUR. Ve Finsku není zaveden bodový systém, ale pokuty se evidují. Pokud řidič potřetí způsobí vážnou dopravní nehodu, může mu být udělen zákaz řízení motorových vozidel.


Foto: Tampere

Při cestování Finskem je třeba dávat velký pozor na volně se potulující soby, kteří jsou každoročně příčinou mnoha závažných nehod. Zvířata toulající se po silnicích nebo v jejich blízkosti mohou být smrtelným nebezpečím. Každým rokem se stane okolo 4500 dopravních nehod, kterých se účastní sobi a kolem 2000 nehod, které zapříčiní losi. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát na silnicích protínajících daleký sever za městem Oulu, a to zejména v období od listopadu do prosince a během července a srpna. Na místech častých dopravních nehod jsou umístěny varovné značky.

Pronájem auta vyjde ve Finsku docela draho, je lepší si proto auto půjčit alespoň na 4 dny, aby se to finančně vyplatilo. Vždy si porovnejte nabídky jednotlivých autopůjčoven, mezi ty nejznámější patří Avis, Herz, Budget nebo Europcar. Velmi drahý je ve Finsku benzín, jeho cena převyšuje dokonce i cenu benzínu v USA. Mnohé finské čerpací stanice jsou automatické a akceptují kreditní karty. Vždy je však lepší mít s sebou i hotovost, někde se vám totiž může stát, že pumpy akceptují pouze ve Finsku vystavené karty.

Finsko nabízí širokou škálu ubytovacích zařízení od těch nejlevnějších po nejdražší. Velmi oblíbené jsou finské kempy, které jsou pro návštěvníky doslova požitkem, nabízejí toho opravdu hodně a dokážou uspokojit i náročnější turisty. Ceny jednotlivých kempů se liší v závislosti na ročním období, kategorie a podle oblasti ve které se nacházejí. Nejčastěji jsou však umístěny v zajímavých jezerních nebo lesních lokalitách. Důležité je rovněž, jestli máte s sebou osobní auto, obytný vůz, karavan nebo stan. V zemi najdeme kolem 350 kempů, které jsou stejně jako hotely rozděleny podle kvality do několika kategorií. Stejně jako u hotelů znamená jedna hvězdička nejnižší kategorii a pět hvězdiček kategorii nejvyšší.

Většina kempů je otevřena pouze v letních měsících, od konce května do konce srpna. Mezi typické zařízení patří kuchyň, prádelna, sauna, hřiště, půjčovna lodí, půjčovna kol, kavárna a minigolf. Ubytování je umožněno buď v jednoduchých, nebo i luxusních chatkách. Ty jsou vybaveny elektrickým světlem, palandami, lednicí, větší chatky pak i zařízenou kuchyní, televizí, saunou, koupelnou a oddělenými ložnicemi. Početnější rodiny si tak mohou dopřávat opravdového pohodlí. Pro ubytování ve finských kempech je dobré si obstarat mezinárodní kempinkovou kartu CCI. Mnoho kempů ji totiž vyžaduje, ale kdo ji nemá, nemusí propadat panice – stačí si koupit finskou kempinkovou kartu. Kempy, které tuto kartu vyžadují, jsou označeny modrou nebo bílou značkou. Díky těmto kartám získáte také zajímavé slevy. Ceny za pobyty v kempech se velmi liší, za celou rodinu, auto, karavan, obytný vůz nebo stan zaplatíte mezi 7,60 až 20,18 EUR.

Více informací o finských kempech naleznete na internetových stránkách www.camping.fi. Volné kempování je bez zvláštního svolení vlastníka pozemku zakázáno. Levnou formou ubytování jsou také hostely neboli mládežnické ubytovny. Zde se ale většinou musíte smířit s nižším komfortem oproti hotelům. Ubytování nabízí také penziony nebo farmy, kterých je v zemi kolem 400.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 35 974 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko