Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kotka – průmyslová kráska Finska

Kotka situovaná na jihu Finska, východně od hlavního města Helsinek je jedním z nejdůležitějších průmyslových přístavů v zemi. Město tvoří obrovské továrny na výrobu celulózy a velké nádrže na olej. Rozhodně zde nemůžete očekávat malebné dřevěné domky, ale Kotka přesto ukrývá něco, co turisty přitahuje…

Kotka, v níž žije okolo 55 tisíc obyvatel, se zabývala průmyslem již dávno v minulosti. Turisté sem tak určitě nejezdí za krásnou přírodou nebo malebnou atmosférou, kterou oplývají jiná finská městečka takovéto velikosti. K hlavním atrakcím města patří krásné nové akvárium, velké množství parků a restaurace nabízející místní speciality. Nedaleko se navíc nachází Carská rybářská chata, v níž si samotný car Alexandr III. natahoval vysoké rybářské boty a vypravoval se lovit lososy. Chata byla vystavěna na břehu řeky, kde je obklopena lesem, jež spadá pod přírodní rezervaci. Překvapivě prostá chata pochází z roku 1889, je vybavena původním nábytkem a pokoje vypadají, jako by je car opustil teprve nedávno. V létě se zde pravidelně konají prohlídky s průvodcem.


Autor: Sami Oinonen

Při návštěvě Kotky byste rozhodně neměli vynechat prohlídku zdejšího Maretaria, které lidem přibližuje živočichy žijící pod hladinou finských jezer, řek a moří. V Maretariu je k vidění řada obrovských nádrží, z nichž každá představuje speciální vodní prostředí. Nachází se zde například obrovská otevřená nádrž představující Baltské moře. Návštěva je velmi poučná, lidé si zde totiž mohou na vlastní oči prohlédnout běžné druhy ryb, jako jsou okouni, lososi, siveni nebo sledi. Z těch méně známých ryb jsou ve zdejších vodách k vidění hranáči a také poměrně odpudivě vyhlížející triglopsis z rodu vrankovitých. Prohlídky je možné uskutečnit s průvodcem, nebo sami, vše je vybaveno anglickými popisky. Pokud byste při pohledu na všechny ty ryby dostali hlad, můžete si to z Maretaria zamířit rovnou do některé z kotských rybích restaurací.

Na jihu města se v blízkosti přístavu Sapokka nachází vodní park. Je to zelená oáza protkaná stezkami a mosty. Kromě klasických zahrad je zde k vidění také Růžová terasa, která je každý večer osvětlená. Pokud toužíte uniknout před ruchem města, je tento park skvělou volbou. V Kotce můžete navštívit Oblastní muzeum Kymenlaakso, které prošlo v roce 2008 rekonstrukcí nebo Námořní muzeum Finska v Kantasatama. Další neméně zajímavé muzeum sídlí v ledoborci Tarmo, který kotví v Centrálním přístavu. Jde o nejstarší ledoborec na světě, byl postaven v Newcastlu v roce 1907 a dlouhá léta udržoval volné zdejší plavební dráhy. Dnes se mohou zájemci procházet po jeho palubě, prozkoumat kajuty, lávku i strojovnu. V blízké hale jsou pak ještě další dvě plavidla, loď pobřežní hlídky a záchranný člun.


Foto: přístav Sapokka   Autor: Leo-setä

V parku Isopuisto se tyčí pravoslavný kostel sv. Mikuláše z roku 1801, který je údajně dílem architekta Jakova Perrina. Je jedinou stavbou v Kotce, kterou se podařilo dochovat po krymské válce, jež probíhala v letech 1853 – 1856. 

V letním období se z přístavu Sapokka můžete vydat na plavbu lodí na okolní ostrovy. Na ostrově Kukouri stojí pevnost Slava nazývaná také Čestná pevnost. V roce 1794 ji postavili Rusové jakou součást pevnostního řetězce ve Finském zálivu. Roku 1855 ji zničili Britové, ale v 90. letech 20. století prošla částečnou rekonstrukcí. Další ruskou pevnost s názvem Fort Elizabeth najdete na ostrůvku Varissaari. V roce 1789 se stala dějištěm nelítostných bojů a na konci 19. století byla definitivně opuštěna. V současnosti slouží k turistickým účelům, konají se u ní častá představení pod širým nebem a lidé si ji oblíbili jako piknikové místo.  Nejzajímavějším ostrovem v okolí Kotky je Kaunissaari, na němž stojí malá rybářská osada, muzeum a dokonce i tábořiště s chatkami.

Některé společnosti nabízí rafting na divoké vodě na řece Kymijoki. Ve městě se každoročně na konci července nebo začátku srpna pořádají Kotecké námořní slavnosti. Jejich součástí jsou závody lodí, koncerty, výletní plavby a také trh s nabídkou všelijakého zboží. V době konání slavnosti je k vidění také přehlídka dřevěných lodí.

- jap -

Předchozí články z Finska:
Rauma
Jazzové Pori
Autem do Finska
Savonlinna - kde se rozléhá opera
Národní park Oulanka

Článek byl zobrazen 8 973 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko