Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lohja - hornické městečko

Na jižním pobřeží Finska se západně od Helsinek rozkládá poklidné a přátelské vnitrozemské město Lohja. Vyrostlo na břehu Lohjanjärvi, největšího jezera v jižní části země. Ve městě, které rozhodně stojí za návštěvu, nyní žije okolo 36 tisíc obyvatel.

Obyvatelé města si tradičně vydělávali na své živobytí hornictvím a pěstováním jablek. Právě zde se totiž nacházely nejstarší známé doly na železo ve Finsku a Lohja je dodnes významným centrem těžby vápence. Vápenec je nejen vyhledávaným stavebním materiálem, ale také slouží k obohacování půdy pro pěstování jablek. S touto historií města se můžete seznámit v Hornickém muzeu Tytyri, které se nachází v autentickém vápencovém dole. Muzeum je velmi zajímavé a rozhodně stojí za návštěvu. Dolů, do nitra země sjedou návštěvníci lanovkou. Poté se ocitnou v širokých prostorných chodbách dolu, kde jsou dobré informační panely v angličtině.


Foto: Hornickém muzeu Tytyri

Důlní šachty po celém Finsku byly natírány dehtem, horníci zde totiž věří, že je to ochrání před démony. Nejhlubší šachta v Lohja měří 384 metrů a používá se na testování výtahů. Nejzajímavější částí prohlídky je krátká zvuková a světelná prezentace nahlížející do obrovské vytěžené jeskyně. Myslete na to, že v dole je zima a proto se na tuto prohlídku vybavte teplým oblečením. Muzeum Tytyri se nachází asi 500 metrů severně od centra města, hned za turistickou kanceláří.

Dominantní stavbou Lohja je kostel Pyhän Laurin Kirkko tyčící se v centru města. Pyšní se velkou dřevěnou zvonicí a krásnými nástěnnými malbami, které jsou velmi prosté a přesto okouzlující. Na malbách pocházejících z 16. století jsou zobrazeny příběhy ze Starého i Nového zákona. Za návštěvu stojí také Muzeum Lohja sídlící v prostorách bývalé fary. Můžete si zde prohlédnout sbírku běžných předmětů používaných v domácnostech v různých obdobích. Celý objekt je tvořen několika budovami, které jsou rozesety po rozlehlém parku. Mezi stavbami vyniká například škola či chata ošetřovatele krav. Najdete zde však také velmi působivou sbírku vozů a kočárů, do nichž se zapřahali koně, včetně pohřebního vozu. Každé léto se v muzeu pravidelně pořádají speciální výstavy pojednávající o místní historii.


Foto: Muzeum Lohja

Okolí města Lohja je ideální pro pěší turistiku, vede tudy řada dobrých značených cest. Podrobnosti o nich a případné mapy vám poskytne turistická kancelář. Jezero Lohjanjärvi je vhodným místem pro veškeré vodní sporty. V létě se můžete projet na kanoi nebo rybařit, v zimě je možné provozovat rybaření pod ledem nebo si užít safari na motorových saních. Břehy jezera jsou doslova poseté jabloňovými sady. Právě zdejší sadaři produkují vlastní jablečná a jiná vína.

Z Helsinek můžete do Lohja podniknout jednodenní výlet. Nejlepší je, když máte k dispozici auto a můžete prozkoumat celou okolní oblast. Ve městě se nachází řada hotelů, které nabízejí útulné a poměrně levné pokoje. Přímo na břehu jezera se pak nachází ještě kemp Haikari, kde je možné se ubytovat ve vlastním stanu.

- jap -
Foto: visitlohja.fi

Předchozí články z Finska:
Uusikaupunki
Alandy - cyklistický ráj
Naantali – ve světě Mumínků
Jyväskylä – odkaz Alvara Aalta
Inari – centrum sámské komunity

Článek byl zobrazen 7 045 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko