Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kristinestad – odkud kočky houfně utíkaly

Na jihozápadním pobřeží Finska se rozkládá příjemné 8 tisícové městečko Kristinestad, které se může pochlubit pestrou námořnickou historií. V minulosti bylo totiž důležitým přístavem, z něhož se dopravoval dehet a dřevo do vzdálených přístavů. Dnes už je místní přístav v ústraní zájmu, ale dřevo a brambory jsou zdrojem obživy mnoha zdejších obyvatel.

Kristinestad, finsky Kristiinankaupunki, je klidné, až idylicky působící přímořské město, které bylo pojmenováno po švédské královně Kristině. Stejně jako je tomu u mnoha dalších měst na jihozápadním pobřeží Finska, i v Kristinestadu se mluví dvěma jazyky, město je tedy bilingvní. Přibližně 58% obyvatelstva hovoří švédsky, zbylých 42% pak finsky.

kostel Ulrika Eleonora Kirkan
Foto: kostel Ulrika Eleonora Kirkan

Kristinestad byl založen v polovině 17. století hrabětem, švédským státníkem a vojákem Per Brahem (1602 – 1680). Městečko poměrně rychle nabývalo na významu díky výstavbě lodí a stalo se důležitým obchodním centrem pro celé široké okolí. Každý, kdo Kristinestadem projížděl, musel zaplatit celní poplatek. Poplatky byly vybírány ve staré celnici Staketgatan. Tato malá dřevěná a téměř zchátralá budova z roku 1720 stojí nedaleko impozantní městské radnice. Poté, co začaly brázdit moře parníky se však důležitost Kristinestadu rozplynula a hodně místních obyvatel se za prací odstěhovalo do Švédska.

Město zdobí dva kostely – starý kostel Ulrika Eleonora Kirkan z roku 1698, který se podařilo dochovat v původním stavu dodnes a nový kostel Nya Kirka postavěný z červených cihel. Nový kostel má vysoký dřevěný strop a typickou kostelní loď zasvěcenou námořníkům. Nad oltářem je možné si prohlédnout velký obraz s názvem „Ukřižování“. K nejzajímavějším památkám Kristinestadu však patří samotné centrum tvořené starými malovanými dřevěnými domky. Městečko je malé a tak si dokázalo dodnes udržet svou magickou vesnickou atmosféru.


Foto: kostel Ulrika Eleonora Kirkan

Kdo se zajímá o námořnictví, měl by navštívit Sjöfartsmuseum vystavující exponáty související s námořní tématikou. Jednotlivé předměty, které jsou v muzeu k vidění, nasbíral starý námořní kapitán Kristinestadu. Námořnická historie města je zde vylíčena skutečně precizně. Další zajímavé muzeum se nazývá Lebell House. Vystavuje věci, které kdysi patřily bohatému obchodníkovi – polskému válečnému zajatci, který si vydělal obrovské jmění v námořní dopravě. Předměty se datují do poloviny 19. století a líčí život horní vrstvy obyvatelstva v tehdejším Kristinestadu.

Kristinestad
Foto: kostel Nya Kirka

Nedaleko městské tržnice začíná ulice s nevšedním názvem Alej náhončích koček (Kattpiskargränden). Její název je odvozen od řemesla, kterým se v Kristinestadu v 80. letech 19. století živilo množství lidí. Šlo o chytače koček, kteří zabíjeli nemocné kočky, aby se tak předešlo možnému rozšíření moru. Asi 5 km severně od města stojí vila z roku 1896, v níž se nachází muzeum Carlsro, které opatruje nádhernou sbírku starožitností pocházejících z období carismu.

- jap -

Článek byl zobrazen 14 423 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko