Finsko
Finská republika
Hlavní město: Helsinky
Počet obyvatel: 5,3 mil.
Rozloha: 338 145 km²
Měna: 1 euro = 100 centů
Úřední jazyk: finština, švédština
Vstupní informace a základní údaje
Jak cestovat do Finska?
Jak cestovat po Finsku?
Jak cestovat po Helsinkách?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost ve Finsku
Nakupování ve Finsku
Turistické cíle
Vstupní informace a základní údaje
Kdy do Finska?
Nejvhodnější dobou pro návštěvu Finska jsou letní měsíce od června do srpna. V té době probíhá v zemi hlavní turistická sezóna a jsou otevřena všechna atraktivní a zajímavá místa, konají se zde nejrůznější festivaly a ubytovací zařízení se začínají plnit lidmi. Finské jezera a řeky se zaplňují množstvím výletních lodí a trajektů. Nejrušněji bývá v období mezi koncem června a července, kdy mají děti ve Finsku letní prázdniny. Pokud však chcete navštívit sever Finska nebo Laponsko, je lepší se tam vydat až v září. V červenci vás budou otravovat všudypřítomní a nesnesitelní komáři. V říjnu a na přelomu února a března je ideální doba k pozorování polární záře v Laponsku. Také si zde můžete užívat zimních radovánek a sportů, vydat se na výlet na sněžnicích, půjčit si sněžný skútr nebo vyjet se psím spřežením. Dalším obdobím, kdy se lidé vydávají nejvíce na cesty a berou si dovolené je čas Vánoc. Finové tyto svátky obzvláště prožívají, vždyť jejich země je „oficiálním“ domovem Santa Clause.
Pasy, víza, doklady
K cestě do Finska potřebuje občan České republiky platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou, pro případ kontroly. Česká republika se 21. prosince 2007 stala součástí schengenského prostoru a tak mohou osoby překračovat hranice smluvních států bez hraniční kontroly. Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Finska vízum.
Zdravotnictví
Je důležité si před odjezdem do Finska obstarat Evropskou kartu zdravotního pojištění, která zaručuje v síti veřejných zdravotnických zařízení občanu ČR stejné podmínky, jako občanům Finska, tj. občan ČR hradí pouze spoluúčast. Při ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení musí občan ČR ošetření uhradit. Před příjezdem do Finska se dostatečně zásobte běžnými léky proti bolesti hlavy, břicha nebo teplotě. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, které jsou vydávány pouze na předpis, tak si je nezapomeňte vzít s sebou. Důležitý je také repelent proti hmyzu, kterého je zde dvojnásobné množství než u nás.
Peníze
Je všeobecně známo, že je Finsko poměrně drahou zemí, stejně jako ostatní severské země. V létě však můžete využít sezónních slev jak v restauracích, při ubytování a pokud si dopředu vše pečlivě naplánujete a zajistíte, můžete být nakonec překvapeni, jaká částka vám nakonec stačila ke strávení skvělé dovolené. Pokud budete při cestách po zemi využívat hromadné dopravy, bydlet v hotýlcích střední cenové kategorie a stravovat se v restauracích, utratíte za den kolem 100 eur. Musíte však brát na vědomí, že hlavní město je výrazně dražší oproti zbytku země. Pocítíte to hlavně na cenách ubytování.
Finsko v roce 1995 vstoupilo do Evropské unie a oficiální měnovou jednotkou je zde tedy euro. V západním Laponsku a na souostroví Ålandy se akceptuje švédská koruna. V oblasti hranic s Norskem se ještě používá také norská koruna. Po Finsku je rozeseto množství bankomatů, kde si můžete vybrat hotovost. Při výběru z bankomatu však musíte počítat s jistým poplatkem. Nazývají se Otto a najdete je dokonce i v těch nejmenších vesničkách. Kreditní kartou se dá platit ve většině restaurací, v hotelích, v obchodech a obchodních domech a důležité jsou také pro vypůjčení auta. Cestovní šeky a hotovost si můžete také směnit v bankách nebo směnárnách (mají lepší kurzy).
Domácí mazlíčci
Jestliže se do Finska chcete vydat se svým psem, kočkou nebo fretkou, musí mít mezinárodní pas pro účely dovozu do zemí Evropské unie a také musí být identifikováni mikročipem nebo tetováním. Do země je zákaz dovozu papoušků.
Poloha a přírodní poměry
Finsko se rozkládá na severovýchodě Evropy, je omýváno Baltským mořem, Finským a Botnickým zálivem. Země hraničí s Ruskem, Švédskem, Norskem a Estonskem. K republice patří také souostroví Ålandy, které však mají svou rozsáhlou autonomii. Finsko bývá často nazýváno jako „Země tisíců jezer“, jelikož jezera pokrývají přes 10% jeho území. Celkově zde najdeme 1187 888 jezer, vodních ploch a mokřin. Okolo 76% finského území je pak porostlé hustými severskými lesy. Tyto rozsáhlé lesy jsou domovem pro medvědy, vlky a losy a patří k nejzachovalejším v Evropě. Na území Finska se nachází také 35 národních parků, které patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle. Krajina je převážně rovinatá, jen sem tam se zvedají mírně zvlněné kopce. Nejvyšší horou je Haltitunturi měřící 1328 metrů nad mořem, která se nachází na severu země při hranici s Norskem. Ze severu sem zasahují Skandinávské hory. K Finsku náleží také kolem 180 tisíc ostrovů a ostrůvků roztroušených podél pobřeží.
Ve Finsku panuje mírné severské podnebí, dále na severu a v Laponsku pak převažuje subarktické podnebí se studenými a drsnými zimami, ale celkem teplými léty. Jelikož leží asi čtvrtina finského území za polárním kruhem, je možné zde zažít tzv. půlnoční Slunce. Znamená to, že v létě zde Slunce 73 dnů nezapadne a v zimě 51 dnů zase nevyjde.
Letecká doprava
Z Prahy je možné letět denně do Helsinek se společností ČSA, nebo Finnair a cesta trvá přibližně 2 a půl hodiny. Odtud můžete pokračovat vnitrostátními lety dále na sever. Přímé lety do Finska však nepatří mezi nejlevnější. Proto je dobré si vyhledat i nabídky ostatních leteckých společností, které nabízí lety s mezipřistáním, ty vás totiž mohou vyjít znatelně levněji. Můžete však využít služeb některé nízkonákladové společnosti z Německa, Švédska nebo Velké Británie. Většina letů přistává na finském letišti Helsinky-Vantaa ležící 19 km od hlavního města. Dalšími mezinárodními letišti jsou Tampere, Turku, Rovaniemi, Oulu a Vaasa.
Železniční doprava
Z České republiky neexistuje žádné přímé železniční spojení do Finska, dostanete se tam s přestupy přes Švédsko a Dánsko. Je to však zbytečně zdlouhavé a vyjde vás to poměrně draho.
Autobusová doprava
Autobusovou dopravu do Finska využívají mnohé cestovní kanceláře, které do země jezdí se svými organizovanými výlety. Ať pojedete do Finska po souši čímkoliv, vždy budete muset využít trajektové přepravy.
Automobilová doprava
Pokud se do Finska chcete vydat s vlastním autem, bude vám stačit mít u sebe platný český řidičský průkaz – mezinárodní není vyžadován, technický průkaz a doklad o mezinárodním pojištění, tzv. zelená karta. Jestliže jedete vypůjčeným autem, budete potřebovat ještě úředně ověřené zplnomocnění k užívání svěřeného vozidla. Je také vhodné si sjednat havarijní pojistku pro případ autonehody, jejíž cena je úměrná délce pobytu. Vozidlo musí být označeno mezinárodní poznávací značkou CZ.
Lodní doprava
Do Finska se můžete dopravit také trajektem z některého evropského přístavu. Je však nutné si dostatečně dopředu zajistit rezervaci, zvlášť když chcete přepravit také vozidlo. Trajekty vyplouvají z německého Rostocku a Travemünde, švédského Stockholmu a estonského Tallinu.
Autem
Pronájem auta vyjde ve Finsku docela draho, je lepší si proto auto půjčit alespoň na 4 dny, aby se to finančně vyplatilo. Vždy si porovnejte nabídky jednotlivých autopůjčoven, mezi ty nejznámější patří Avis, Herz, Budget nebo Europcar. Finská silniční síť je velmi kvalitní a hlavně dobře značená. Jízda autem bývá tedy většinou velmi příjemným zážitkem. Místní řidiči jsou ohleduplní, dodržují předpisy a jsou ochotni vám kdykoliv pomoci nebo poradit. Dálnic je v zemi poměrně málo a neplatí se na nich mýtné. Velmi drahý je ale benzín, jeho cena převyšuje dokonce i cenu benzínu v USA. Finské silnice mají většinou jen 2 jízdní pruhy a jezdí se zde stejně jako u nás po pravé straně. Maximální povolená rychlost je v obci 50 km/h a na hlavní silnici 80-100 km/h. Povinné je neustálé svícení a používání bezpečnostních pásů.
Autobusem
Spojení mezi většími městy je zajištěno autobusovou dopravou, která je ve Finsku znatelně levnější než jinde v Evropě. Síť autobusových linek je ve Finsku velmi hustá, vždyť jen z metropole vyjíždí denně přibližně 300 spojů do všech koutů země. Jízdenky můžete zakoupit na autobusových nádražích nebo až přímo u řidiče. Turisté autobusovou dopravu využívají především na severu země. Kromě běžných autobusů zde jezdí také poštovní autobusy, které kromě pošty přepravují také lidi. Bývají sice pomalejší, ale zato levnější. Dálkové autobusy společnosti Matkahuolto bývají pohodlné, spolehlivé a s komplexními službami. V některých odlehlejších místech země jezdí autobusy třeba jen jednou týdně, proto je dobré si vždy ověřit odjezd svého spoje. Mezi velkými městy je spojení zajištěno každou hodinu od pondělí do pátku. V neděli a o svátcích je provoz omezen. Autobusové stanice jsou udržované, ve větších městech mají i restaurace a obchody.
Letadlem
Mezi většími městy existuje letecká doprava, ale pro svou finanční náročnost je pro běžného turistu nedostupná. I zde však máte možnost získat slevy, při koupi zpáteční letenky, svátečních letenek platících po dobu 15 dnů, nebo mládežnických letenek pro osoby ve věku 12-24 let. V odlehlých oblastech na severu země létají mezi jednotlivými tábořišti u jezer tzv. hydroplány neboli aerotaxi. Objednat si u nich můžete také vyhlídkové lety.
Vlakem
Vnitrostátní vlakovou dopravu po zemi zajišťují Finské státní dráhy Valtion Rautatiet nebo zkráceně VR. Jejich vlaky jsou rychlé, přesné, pohodlné a čisté, cestování je tedy příjemným zážitkem. Stav železnice je perfektní, vozový park rovněž. Hlavní spoje zajišťují přepravu mezi městy Helsinky, Tampere, Kuopio, Oulo a Rovaniemi. Na delších tratích jezdí dokonce lůžkové vlaky nebo vlaky přepravující auta. Nejrychlejšími a také nejdražšími vlaky jsou Pendolina, dále zde jezdí rychlé Inter City vlaky (IC), expres vlaky a regionální vlaky, které jsou zase nejlevnější a nejpomalejší. Zastavují téměř na každé zastávce a mají pouze 2 vagony. Obecně platí, že cestování vlakem vás vyjde mnohem levněji, než jízda autobusem.
Trajektem/lodí
Jelikož jsou jednotlivá finská jezera navzájem propojena kanály, probíhá zde čilá lodní doprava a je tedy možné se po vodě dopravit do nejrůznějších zajímavých lokalit. Fungují zde přímo výletní turistické lodě, ale také celá řada dalších plujících po svých tradičních trasách. Jednou týdně vyplouvají trajekty na Ålandské ostrovy.
Autostopem
Finsko není zrovna rájem pro milovníky autostopu, jelikož místní lidé stopaře moc neberou. O něco lepší je to na severu země v odlehlých oblastech, kde autobus jezdí třeba jednou denně a řidiči jsou proto shovívavější. Každopádně mějte při stopování vždy dobré a nepromokavé oblečení, protože nikdy nevíte, jak dlouho budete na cestě stát.
Autobusem
Autobus patří v Helsinkách mezi nejčastěji využívaný prostředek hromadné dopravy. Nastupuje se do něj vždy předními dveřmi a u řidiče si musíte zakoupit jízdenku, kterou následně označíte. Pokud víte, že budete po městě hodně cestovat, je výhodnější si koupit několikadenní turistickou jízdenku, rodinnou jízdenku či sérii jízdenek.
Metrem
Helsinky jsou jediným finským městem mající metro. V provozu je jen jedna linka se 17 stanicemi, která byla otevřena v roce 1982. Provozuje ho Dopravní podnik města Helsinky „Helsingin kaupungin liikennelaitos“. Linka dlouhá 22 km spojuje východní předměstí s centrem Helsinek. Helsinské metro přepraví ročně kolem 50 milionů cestujících.
Tramvají
Tramvaje vás v Helsinkách provezou kolem všech hlavních historických památek. Po finské metropoli jezdí také turisticky oblíbená „pub“ tramvaj provozovaná pivovarem Koff. Jízda tramvají je skvělý způsob, jak si beze spěchu prohlédnout centrum města a dát si při tom třeba pivo. Okružní jízda vede kolem olympijského stadionu, národní opery, národního muzea a náměstí u Senátu.
Taxi
Taxi si v Helsinkách můžete objednat buď telefonicky, nebo si jej vyzvednout na některém z jejich stanovišť, které bývají v okolí letišť, železničních stanic a na mnoha dalších místech. Pokud je vůz volný, má na střeše rozsvícený žlutý nápis „taksi“. Stejně jako kdekoliv jinde, jsou i taxíky v Helsinkách poměrně drahé. Jízda stojí 4 euro plus poplatek za každý ujetý kilometr. Během ranní špičky bývá někdy obtížné sehnat prázdný taxík.
Finská kuchyně
I když není finská kuchyně příliš známá, je velmi kvalitní, zdravá a rozmanitá. Jako ostatní kuchyně je ovlivněna sousedními zeměmi, zejména Švédskem a Ruskem. Typickými a často používanými surovinami jsou ryby, zvěřina, maso, mléko a brambory. Koření se užívá jen velmi málo. Finové své pokrmy rádi doplňují o lesní plody, houby a další tradiční ingredience.
K finské kuchyni neodmyslitelně patří polévky, zejména hrachová, masová, zelná nebo krémové rybí polévky. Lehkým občerstvením je pečivo karjalanpiirakka, které se plní rýží a podává se jak studené, tak i teplé. Z rybích specialit můžeme jmenovat marinovaného sledě silli, který se podává ve sklenicích s nejrůznějšími omáčkami, nejčastěji sladké hořčičné. Déle se připravuje smažený sleď nebo siven arktický. Finové si velmi oblíbili masové kuličky a grilovaná játra. V Laponsku se často setkáte s opečeným sobím masem na brusinkách nebo ve formě řízků. Na jídelníčku se často objevuje také losí či medvědí maso, zejména v lovecké sezóně. Tyto pokrmy jsou však velmi drahé. Finové jsou také odborníci přes uzeniny, které se jedí hlavně s hořčicí. Tradičním sladkým zákuskem ke kávě je pulla ve tvaru stočeného copu, ochucená kardamomem, skořicí a posypaná cukrem. Často se zde setkáte také se skořicovými rohlíčky.
Finské restaurace
Nejlevněji se najíte v malých samoobslužných restauracích nazývaných Baarl nebo Kahulla. Obědy, které představují hlavní jídlo dne, se podávají mezi 11 až 15 hodinou ve formě švédských stolů. Vybrat si můžete z polévek, salátů, studených rybích pokrmů, chleba, teplých masových jídel, kávy i moučníků. Večeře se začínají podávat od 17h a bývají už jen lehké. Typicky finským podnikem, kde se podávají jídla je lounasravintola, česky polední restaurace, která po 15 hodině zavírá. Restaurace bývají označovány jako ravintola, někdy tak ale bývají označeny také hospody, v nichž žádná jídla nepřipravují. To turisty celkem často mate. Půl hodiny před zavírací dobou končí v restauracích podávání alkoholu, zákazníci jsou na to upozorněni světelným znamením. Najíst se můžete také v grilli, neboli stánku s rychlým občerstvením, kde se prodávají karbanátky, hranolky, uzenky a mnoho dalších jídel. Největším finským řetězcem prodávajícím hamburgery je Hesburger.
Finské nápoje
Finové jsou velkými pijany kávy, což je řadí na první příčky v pití kávy na světě. Obyčejná voda z vodovodu je pitná po celé zemi a dokonce je velmi chutná, není tudíž nutné si kupovat neperlivé balené vody z marketu.
Ve Finsku je omezený prodej alkoholu, prodávat jej mohou pouze ve specializovaných Alko obchodech nebo v některých restauracích. Ani v restauracích se však nesmí podávat před 11 hodinou. Lehký alkohol se může podávat osobám starším 18 let a tvrdý až od 20 let. Finské pivo se nazývá olut a jde zpravidla o světlý ležák. Stále oblíbenějšími se stávají také černá piva, jako je Guiness. Hlavními finskými pivními značkami jsou lapin Kulta, Olvi nebo Koff. Půllitr piva stojí v baru od 4 do 6 euro. Finové rádi popíjejí také jablečný nebo hruškový alkoholický mošt zvaný cider. Pokud mluvíme o alkoholických nápojích, musíme se také zmínit o tradiční finské vodce Koskenkorva, která je vyráběna z ječmene. Finové v ní často nechávají rozpustit slanou lékořici a tak vytvoří nápoj jménem salmiakkikossu. Jeho černá barva není vůbec lákavá, ale má příjemnou slanou chuť. Finskou vodku Finlandia vlastní nadnárodní firma. Na finských farmách se vyrábí tradiční sladké pivo sahti s vysokým obsahem alkoholu. Ochutnejte také ostružinový likér lakka či kořeněné svařené víno glii. Osvěžující je směs ginu a grapefruitové šťávy zvaná lonkero.
Ubytování
Finsko nabízí širokou škálu ubytovacích zařízení od těch nejlevnějších po nejdražší. Většina finských hotelů je moderního vzhledu, mají vysokou úroveň a kvalitní zařízení. Bývají vybaveny saunou, bazénem a někdy také posilovnou. Rozdělují se do tří kategorií označených hvězdičkami podle vybavenosti a kvality služeb. Ceny jednotlivých hotelů se liší v závislosti na ročním období, kategorie a podle oblasti ve které se nacházejí. Nejvyšší ceny za ubytování bývají v Helsinkách. V době, kdy jsou uzavřeny vysoké školy, jsou turistům k dispozici koleje, kterým se říká „letní hotely“. Nabízejí levnou formu ubytování a najdeme je ve velkých městech po celém Finsku. Během hlavní sezóny je dobré si dostatečně dopředu zajistit ubytování.
Ve Finsku najdeme kolem 350 kempů, které jsou stejně jako hotely rozděleny podle kvality do několika kategorií. Ceny v kempech se liší podle toho, jestli máte osobní auto, obytný vůz, karavan nebo stan. Levnou formou ubytování jsou také hostely neboli mládežnické ubytovny. Zde se ale většinou musíte smířit s nižším komfortem oproti hotelům. Ubytování nabízí také penziony nebo farmy, kterých je v zemi kolem 400.
Bezpečnost ve Finsku
Finsko patří mezi jednu z nejbezpečnějších evropských zemí a kriminalita je zde na velmi nízké úrovni. Turisté si musí dávat pozor hlavně při návštěvě odlehlých a řídce obydlených končin země, kde se může vyskytovat divoká zvěř a na silnicích je třeba dávat pozor na vysokou zvěř. Turisté, kteří se chtějí vydat do této drsné krajiny, by se měli pohybovat v doprovodu zkušeného průvodce a po vyznačených cestách. Pokaždé také musíte počítat s chladným počasím, i kdybyste se vydali na cestu třeba v srpnu. Se sněhem se můžete setkat kdykoliv, zvláště při cestách za polární kruh. Mějte s sebou proto kvalitní turistické nepromokavé vybavení a sluneční brýle.
Nakupování ve Finsku
I když je Finsko nejlevnější ze skandinávských zemí, ceny jsou zde i přesto značně přemrštěné. Turisté si tak nakupování suvenýrů ani moc neužijí. Mezi tradiční produkty patří výrobky ze skla, porcelán, ruční práce nebo výrobky z borového a březového dřeva. V Laponsku vás jistě okouzlí sámské ruční práce, jako jsou šperky, textilie, oblečení, lovecké nože, výrobky ze dřeva, kostí, kůže, kovů a polodrahokamů. Souhrnně se těmto produktům tradiční sámské ruční výroby říká duodji. Pokud byste si chtěli nějaký z těchto výrobků zakoupit, počítejte s horentní sumou. Nejlepší ceny bývají na místních trzích, kde najdete nepřeberné množství zboží všeho druhu. Koupíte zde vlněné palčáky, čepice, svetry, tkané závěsy na zeď a spoustu dalšího zboží hodícího se do zdejších krutých zim. Takový kvalitní ručně pletený svetr vás však může vyjít až na 200 eur. Na Ålandských ostrovech si můžete nechat uplést svetr dokonce na objednávku, hotový bude do 2-3 měsíců. Ve Finsku najdeme také obchody specializující se na kvalitní outdoorové vybavení, nazývají se Partio Aitta a Lassen Retkiaitta.
Helsinky
Hlavní město Finska bylo založeno roku 1550 u ústí řeky Vantaa. V roce 1809 celé Finsko připadlo Rusku a Helsinky se tak staly sídelním městem ruského velkovévody. Součástí Helsinek je spousta ostrůvků ležících ve zdejších zálivech u členitého pobřeží.
Centrum města tvoří rozlehlé náměstí Senaatintori, které obklopují majestátní budovy z 19. století. Bylo postaveno po vzoru Petrohradu a jeho hlavní dominantou je katedrála Tuomiokirkko. Před katedrálou stojí socha Alexandra II., který uznal finštinu jako úřední jazyk. Naproti v ulici můžete navštívit koncertní halu Finlandia talo. Nedaleko odtud se nachází ostrov Katajanokka na němž byla postavena pravoslavná Uspenská katedrála z červených cihel a mnoho krásných budov. To, že jsou Helsinky také důležitým městem kultury, dokazuje zdejších asi 40 muzeí. Mezi nejzajímavější patří například Muzeum zpravodajství, Muzeum mateřské školy, Národní muzeum Kansallismuseo nebo Muzeum současného umění Kiasma. Nejstarším kostelem v Helsinkách je dřevěný Vanha Kirkko a největším kostel sv.Jana postavený ve stylu novogotiky. za vidění stojí také prezidentský palác, kde v současné době sídlí finská prezidentka Tarja Halonen. V galerii Ateneum si můžete prohlédnout díla tzv. zlatého věku finského malířství. V Helsinkách určitě nevynechejte návštěvu typické kavárny na Esplanadi. Také se vydejte prozkoumat pobřeží a pláž Hietaniemi, kde stojí Sibeliův památník. Ve skanzenu Seurasaari se můžete seznámit s tradiční architekturou.
Určitě stojí za to, vydat se lodí na ostrov Suomenlinna, jehož pevnost je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ostrov se stal vyhledávaným cílem turistů, jelikož se nachází pouhých 15 minut plavby od helsinského přístavu s tržištěm kauppatori. Roku 1808 došlo k obsazení ostrova Rusy, což se výrazně zapsalo do finské historie.
Porvoo
Druhé nejstarší město Finska se nachází asi 50 km od Helsinek, na pobřeží Finského zálivu. Porvoo je jedním z šesti středověkých finských měst a je známé zejména svými starými dřevěnými domky a přístavními sklady, které čekají na zapsání do Seznamu světového dědictví UNESCO. Město založené roku 1346 bylo důležitým obchodním centrem a dnes v něm sídlí švédsky mluvící diecéze. Staré město bylo postaveno na břehu stejnojmenné řeky a díky svým dřevěným domkům a dlážděným uličkám patří mezi nejmalebnější místa v zemi. Protínají ho dvě hlavní ulice Välikatu a Kirkkokatu s množstvím obchůdků a butiků s řemeslnými výrobky. Dominantou Starého města je středověká katedrála Tuomiokirkko postavená v letech 1414 - 1418. Katedrála v roce 2006 vyhořela po útoku žháře, dnes se snaží o její záchranu. Zajímavé jsou červeně natřené pobřežní domky podél Porvoojoki, které původně sloužily ke skladování zboží. V Historickém muzeu Porvoo můžete obdivovat starý nábytek, textil, sklo, porcelán, hračky a další staré předměty. V muzeu Edelfelt – Vallgren najdete malby Alberta Edelfelta a sochy Villa Vallgrena. Ve městě stojí také empírová čtvrť postavená v 19. století za vlády cara Mikuláše I. v ruském stylu. Město Porvoo se pyšní také Muzeem panenek a hraček, které je se sbírkou 800 panenek největším muzeem svého druhu v zemi.
Savonlinna
V jezerní oblasti, mezi jezery Pihlavesi a Haapavesi se na dvou ostrovech rozkládá město Savonlinna, kterému vévodí velkolepý hrad Olavinlinna. Toto romantické město je vyhledávaným cílem turistů a také ideálním výchozím místem na výpravy do jihovýchodního Finska. V letních měsících se zde koná jedinečný operní festival pod otevřenou oblohou. Savonlinna byla založena v roce 1639 a stala se významným tržním, rybářským a kupeckým městem. Také dnes je důležitým centrem lodní dopravy jezerní oblasti. Největší městskou památkou je již zmiňovaný hrad Olavinlinna tyčící se na skalnatém ostrůvku patří mezi nejkrásnější hrady severní Evropy. Hrad byl založen v roce 1475 a po dlouhá staletí byl okupován Rusy. V hradních interiérech jsou vystaveny exponáty popisující historii hradu a také pravoslavné cennosti. Nedaleko hradu můžete navštívit Oblastní muzeum, vedle něhož kotví historické lodě. Z městských památek je nejvýznamnější novogotická katedrála postavená roku 1845, vedle které stojí také památník hrdinů z roku 1921. Asi 16 km od Savonlinny se na břehu jezera nachází krásná dřevěná maurská vila Rauhalinna s bohatou výzdobou.
Jyväskylä
Město ležící u jezera ve středním Finsku se pyšní jedinečnou architekturou budov, které navrhl významný finský architekt Alvar Aalto. Jyväskylä bylo založeno roku 1837 a byly zde vystavěny první školy, v nichž se vyučovalo finsky. V roce 1966 zde byla otevřena univerzita, jejíž budova přitahuje největší pozornost. Město je také vyhledávaným centrem zimních sportů. V Muzeu Alvara Aalta je návštěvníkům přiblížen život a dílo architekta, jeho stavby, nábytek i výrobky ze skla. Zajímavou stavbou je také budova městského divadla a budova Klubu dělníků z roku 1925. Dále ve městě můžete navštívit Muzeum středního Finska, Jyväskylské muzeum umění nebo Muzeum finských řemesel s Centrem národních krojů.
Asi 10 km na jihovýchod od Jyväskylä se na ostrově nachází jedna z nejznámějších prací Alvara Aalta a to velkolepá Säynätsalská radnice dokončená roku 1952.
Kuopio
Kuopio je příjemné město ve východním Finsku obklopené hustými lesy a jezery. Známé se především saunou Jätkänkämppä, která je největší kouřovou saunou na světě. Návštěva této sauny je nezapomenutelným zážitkem a proto se za ní vydávají davy turistů. Ve městě se nachází několik významných staveb z 19. století. Například luteránská katedrála nebo pravoslavný kostel sv. Mikuláše. V tomto univerzitním městě panuje čilý noční ruch a zábava. Každoročně se zde koná také taneční festival. Roku 1907 byl ve městě vystavěn secesní hrad, který dnes slouží jako městské muzeum se sbírkami z archeologie. Zajímavým muzeem je také blok jedenácti starých dřevěných městských domů, které dohromady tvoří Staroměstský skanzen. Dále v Kuopiu najdeme také Muzeum umění, Muzeum pravoslavné církve nebo Fotografické muzeum. Velkým lákadlem města je vrch Puijo, na kterém stojí stejnojmenná 75 metrů vysoká věž, z níž je krásný výhled na jezero a okolní smrkové lesy. Ve 12. patře je totiž otáčivá restaurace, ve 13. patře kavárna a na vrcholu vyhlídková terasa. Na kopec vás vyveze sedačková lanovka nebo se můžete projít pěšky lesem. Najdeme zde také lyžařské skokanské můstky. Pokud si budete chtít udělat radost koupí nějakého suvenýru, navštivte tržiště Pikku-Pietarin.
Tampere
Třetí největší finské město se rozkládá mezi dvěma obrovskými jezery Näsijärvi a Pyhäjärvi a je důležitým průmyslovým centrem země. V 19. století bylo proslulé svými textilními továrnami a přádelnami bavlny. Dnes je vyhledávanou a oblíbenou turistickou destinací s množstvím muzeí, dobrých restaurací, barů a kaváren, i když silueta továrních komínů mu na kráse moc nepřidá. Areál továrny na zpracování bavlny byl přestavěn na obchodní a kulturní Finleysovo centrum plné obchodů, kaváren a muzeí. Najdeme zde například Špionážní muzeum Vakoilumuseo s vynálezy, přístroji a zařízeními sloužícími k mezinárodní špionáži v dobách studené války. V Tampere je dále možné navštívit Muzeum ledního hokeje, Leninovo muzeum, Muzeum panenek a kostýmů a mnoho dalších. V roce 1907 byla ve městě vystavěna Tamperská katedrála ve stylu národního romantismu. Vyzdoben je okny, pilíři i freskami od předních finských umělců. V katedrále je 2 500 míst k sezení. V obrovském areálu zábavního parku Särkänniemi můžete vyzkoušet kolem 30 nejrůznějších pouťových atrakcí, akvárium, planetárium, rozhlednu Näsinneula s nejvyšší vyhlídkovou věží v severní Evropě (168 metrů), delfinárium, dětská zoologická zahrada s ochočenými domácími zvířaty a Muzeum umění Sary Hildénové. Nedaleko vlakového nádraží stojí pravoslavný kostel s cibulovitou bání. Významnými církevními stavbami jsou také dřevěný kostel Vanha Kirkko, Aleksanterin kirkko a Finlaysonin kirkko.
Hämeenlinna
V jižním Finsku, mezi městy Tampere a Helsinky se nachází město Hämeenlinna, jemuž dominuje majestátní hrad Häme. Město bylo založeno roku 1649 a je tak nejstarším vnitrozemským městem Finska. Poloha města a jeho příjemné dlážděné centrum přitahuje stále více turistů. Je známo také svými školami a akademiemi, kde studovalo mnoho významných Finů. Narodil se zde také skladatel Jan Sibelius, který napsal sedm symfonií, věnoval se scénické hudbě, suitám, komorním skladbám a sborům.
Symbolem města je Hämeský hrad, který je obklopen zdmi z červených cihel. V této hlavní turistické atrakci, která kdysi sloužila jako vězení, dnes najdeme muzeum vystavující dobové kroje, nábytek a exponáty související s historií hradu. Nedaleko hradu se nachází ještě také Vězeňské muzeum a Historické muzeum. Ve městě můžete obdivovat i obrovské Muzeum dělostřelectva přeplněné válečnými exponáty. Zajímavá bude návštěva Domu tropických zvířat, kde se to hemží nejrůznějšími hady, ptáky, rybami a potkáte zde i krokodýla. Nejznámější církevní stavbou je Hämeenlinský kostel z roku 1798 postavený podle předlohy římského Pantheonu. Na sever od centra města se rozkládá národní park Aulanko s exotickými stromy, jezírky, besídkami a labutěmi. Park protíná turistická stezka a ze zdejší rozhledny se vám naskytne překrásný výhled.
Turku
Turku ležící na řece Aurajoki je jedno z nejznámějších a také nejnavštěvovanějších finských měst. Najdeme zde největší finský přístav, který zajišťuje spojení se sousedním Švédskem. Město bylo založeno již ve 12. století a je tak nejstarším městským osídlením v zemi. Bylo také prvním hlavním městem Finska. Dnes oplývá spíše moderní architekturou, středověké budovy se kvůli četným požárům nedochovaly. Přesto má Turku svým návštěvníkům co nabídnout. Navštívit můžete hrad, archeologické muzeum nebo některé z mnoha muzeí. Místní hrad založený v roce 1280 patří mezi největší turistická lákadla ve městě. Uvnitř jsou k vidění dva žaláře, hodovní síně i historické muzeum středověkého Turku. Nedaleko hradu se nachází stálá expozice Námořního muzea s modely lodí v malém měřítku, ale i plavidly v reálné velikosti. Dalšími muzei v Turku jsou Muzeum farmacie, Muzeum biologie, Sibeliovo muzeum, Muzeum lodě Sigyn (která jediná přežila z doby Vikingů) a Muzeum umění. Nad městem se tyčí Katedrála v Turku s překrásným interiérem, která byla vysvěcena v roce 1300 a patří mezi nejdůležitější chrámy Finska. V Muzeu katedrály si můžete prohlédnout modely ukazující jednotlivé fáze výstavby katedrály, středověké sochy a náboženské předměty. U řeky stojí nejstarší dřevěný dům v Turku, v němž dnes sídlí Qwensel apteekkimuseo neboli Muzeum farmacie.
Alandy
Souostroví Alandy je tvořeno asi 6500 ostrovy a ostrůvky, které najdeme v Botnickém zálivu mezi finským Turku a švédským Stockholmem. Alandy jsou finskou provincií se švédsky mluvícím obyvatelstvem. Jsou převážně rovinaté, nejvyšším bodem je Orredals Klint měřící 129 metrů. Největším ostrovem je Aland a na něm najdeme také hlavní město Mariehamn. Dalšími významnými ostrovy jsou Sund se středověkým hradem, ostrov Finström s významným kostelem St. Mikaela či ostrov Saltvik, kde najdeme rozsáhlé vikingské pohřebiště. Na Alandách je mírné podnebí s průměrnou roční teplotou 5,8 stupňů Celsia. Zvířena tohoto ostrovního světa je dosti bohatá, zastupuje ji kolem 25 druhů savců. Najdeme zde jak malé hlodavce, tak i velké losy, kteří obývají hlavně ostrovní lesíky. Ostrovy jsou rovněž domovem pro 132 druhů ptáků, kteří zde vyvádějí své mladé. V období, kdy sedí na vejcích, jsou ostrovy pro veřejnost uzavřeny a vstup na ně je zakázán.
Vaasa
Na západním pobřeží Finska v Botnickém zálivu leží dvojjazyčné město Vaasa. Obyvatelé zde hovoří švédsky i finsky a je zde důležité centrum finsko-švédské kultury. Je vyhledávaným cílem výletníků a rodin s dětmi, především díky poloze u vody a zábavnímu parku. Zajímavostí města je muzeum Pohjanmaan s rozsáhlou sbírkou finského umění a expozicí věnované ekosystému zdejšího životního prostředí. V galerii umění Tikanoja si můžete prohlédnout sbírku finských i mezinárodních obrazů. Na ostrově Vaskiluoto se nachází zábavní park Wasalandia Amusement, několik kempů a pláže s loďkami. Ostrov se stal vyhledávanou prázdninovou destinací finských rodin. Nedaleko parku si můžete zařádit ve vodním parku Tropiclandia.
Oulu
Oulu je menší, ale živé univerzitní městečko, které bylo založeno již v roce 1605. Pokud jej navštívíte v červnu nebo v červenci, připravte se na to, že zde slunce vůbec nezapadá. V centru města se dochovalo několik původních budov, které odolaly požáru z roku 1822. Oulu je ideálním místem pro milovníky cykloturistiky, jelikož se zde nachází jedna z nejlepších cyklostezek v Evropě. Oulu je šestým největším městem Finska a také městem s nejlepšími technologiemi na světě, protože ze zdejší univerzity vycházejí specialisté přes výpočetní techniku. Město se chlubí jedním z nejrušnějších tržišť ve Finsku. Náměstí v centru města je lemováno několika starými domy, v nichž se nachází kavárny, restaurace či obchody se suvenýry. Dominantou města je impozantní katedrála z 19. století, která uchovává nejstarší finský portrét z roku 1611. Rozhodně si nenechejte ujít návštěvu Tietomaa, největšího vědeckého muzea ve Skandinávii, jehož prohlídka vám zabere celý den. Dále pak za zhlédnutí stojí Oulské Taidemuseo, které představuje vynikající současné finské a světové umění. K vidění jsou ve městě také zbytky opevnění hradu Oulunlinna. Dochovala se také vyhlídková věž, kde dnes sídlí kavárna.
Laponsko
Laponskem bývá označováno historické území Sámů neboli Laponců, kteří do Evropy přišli ze severní Asie již před stovkami let. Jelikož jde o kočovný kmen, který by těžko souhlasil s připoutáním k jednomu místu, rozprostírá se jejich území v severní části Norska, Švédska, Finska a Ruska. Tito lidé byli původně rybáři a lovci, kteří se v 18. století naučili ochočovat soby a chovat je. Celá toto oblast patří mezi znečištěním málo poznamenané krajiny pokryté sněhem a ledem na západě, rozlehlými mokřady, hlubokými lesy, čistými jezery a dlouhými říčními údolími na východě. Území Laponska je považováno za největší souvislou původní krajinu v Evropě. Pokud navštívíte švédské Laponsko, za polárním kruhem se vám otevřou čtyři obrovské národní parky, dvě rozsáhlé rezervace a také další tři chráněné oblasti. Celkově tato oblast zaujímá rozlohu 9400 km2 a patří mezi přírodní a kulturní dědictví lidstva. Zdejší panenská příroda dokáže návštěvníkům nahradit dokonce pobyt v relaxačním středisku, jelikož zde na vás na každém kroku působí pohoda, klid a harmonie.
Na ploše 1984 km2 se rozkládá národní park Padjelanta, který najdeme na náhorní plošině u velkých jezer Vastenjaure a Vivihaure. Jeho krajina je tvořena zvlněnými rovinami, zaoblenými horskými hřbety a rozsáhlými vodními plochami. Tento park oplývá velkým druhovým bohatstvím, bylo zde nalezeno 400 druhů rostlin, což je v takovýchto přírodních podmínkách rekordní počet. V národních parcích Sarek a Stora Sjöfallet se vypínají strmé a vysoké vrcholy skandinávského horského pásma. Vytvořila se zde mohutná ledovcová údolí, kterými protékají divoké řeky. Návštěvníci těchto národních parku i celého Laponska musí dodržovat zdejší zásady, jako nerušit a neničit zdejší přírodu, nestanovat více než jednu noc na stejném místě, nevyhazovat odpadky a nerozdělávat oheň na skále, kde hrozí, že by mohla teplem puknout.
Rovaniemi
Rovaniemi je hlavním městem Laponska a také pomyslnou branou do něj. Původní město bylo během druhé světové války téměř celé zničeno. Nové město bylo následně vystavěno podle plánů architekta Alvara Aalta, který ulice navrhnul tak, aby připomínaly ze vzduchu sobí parohy. Město je také hlavním centrem dopravy, služeb a skvělým výchozím bodem pro turistiku po Laponsku. Asi 8 km severně od města se nachází polární kruh, který se stal oficiálním domovem Santa Clause a díky tomu také vyhledávaným cílem turistů. Poštovní úřad v této vesničce pro Santu dostává miliony dopisů od dětí z celého světa. K polárnímu kruhu jezdí z Rovaniemi autobusy po celý rok. K Rovaniemi neodmyslitelně patří Arktikum, což je jedno z nejlepších finských muzeí, které je zaměřeno na faunu a floru, národy severní Evropy, Asie a Severní Ameriky. Prohlídka tohoto muzea vám zabere několik hodin a zaplatíte za ni 11 eur. Alvaro Aalto nechal v Rovaniemi postavit také budovu koncertní haly. V roce 1950 byla dokončena výstavba luteránského kostela, který nahradil původní kostel zničený za války. Pro návštěvníky je otevřená bývalá továrna na nože značky Marttiini a také Muzeum současného finského umění.
Inari
Vesnička Inari je hlavní sámskou komunitou v regionu a také centrum sámských řemesel. Je to jedno z nejzajímavějších míst Laponska a také ideální výchozí bod pro poznávání severního Finska. Ve zdejších galeriích a buticích koupíte opravdové laponské a sámské ručně vyráběné textilie, šperky, stříbro a také výrobky ze dřeva. Největší zajímavostí je Sámské muzeum a přírodní centrum severního Laponska a názvem Siida. Představí se vám zde tradice, kultura, životní styl a současnost Sámů. Vystaveny jsou expozice o severském životním prostředí, fauně, flóře a geologii. Ve skanzenu stojí sámské budovy, uvnitř kterých bývají představována umělecká řemesla a tradiční výtvory, jako například pasti na zvěř. Je možné zde sledovat také divadelní představení polární záře. Skvělým výletem je návštěva kostela Pielpajärvi Wilderness Church ležícího v pustině, jenž je přístupný z vesničky Inari po značené cestě. Tato oblast je důležitá z hlediska historie Sámů, po staletí se zde konaly jejich trhy. Abyste se ke kostelu dostali, budete potřebovat hlavně odhodlání a sněžnice. Původní kostel zde stál od roku 1646, ten nynější byl postaven v roce 1760 a přestavěn a rekonstruován v roce 1970. Každoročně se v Inari poslední týden v květnu konají typické sobí závody.
Na jihu Finska se nachází poklidné pobřežní městečko Ekenäs, které má okolo 15 tisíc obyvatel, z nichž většina mluví švédsky. Také proto se pro město užívá švédský název, finsky se město nazývá Tammisaari.
Malé městečko Naantali leží na jihozápadě Finska, nedaleko města Turku. Je známé především díky Muumimaailma – světu Mumínků, což je jedna z nejoblíbenějších finských rodinných atrakcí. K dalším zajímavým místům patří také klášter a pěkné malé přístaviště.
Ve finské provincii Lappi se nachází důležité průmyslové a přístavní město Kemi. V letním období není nikterak zajímavým místem, zatímco v zimě přitahuje spousty návštěvníků. Je totiž domovem dvou vyhledávaných zimních atrakcí a to pravého arktického ledoborce Sampo a sněžného hotelu Lumilinna, v němž se ukrývá i ledový hotel.
Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko