Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hämeská dobytčí cesta

Jihem Finska prochází jedna z nejstarších cest v zemi. Na mnoha místech dodnes nezpevněná Hämeská dobytčí cesta vede z Hämeenlinny až do města Turku. V dávných dobách sloužila obchodníkům, vojákům, poutníkům i králům, a přestože je nazývána dobytčí stezkou, zboží po ní bylo přepravováno převážně s pomocí koňů.

Dobytčí cesta nazývaná finsky Härkätie byla původně pouze pěší stezkou. V současnosti vede souběžně s dálnicí číslo 10, která byla otevřena v roce 1962 a prochází obcemi jako je Renko, Somero, Koski, Marttila, Tarvasjoki a Lieto. Hämeská dobytčí cesta se táhne v délce přibližně 160 km a za dva nebo tři dny je možné ji snadno projet na kole. V oblasti se na jižní straně Ruostejärvi nachází také vesnice Porras, nedaleko které je možné navštívit Hämeské návštěvnické centrum, kde získáte informace o možnostech pěší turistiky v okolí a o zdejší přírodě.  

Městečko Renko, kterým Hämeská dobytčí cesta prochází, leží přímo u dálnice č. 10. Je první zastávkou na této historické cestě a za hlavní místní turistickou atrakci je považován středověký kostel sv. Jakuba – Pyhän Jaakonkirkko, pocházející z 15. století. Od běžných kostelů se liší svým zvláštním půdorysem ve tvaru osmiúhelníku. Za návštěvu v této obci stojí také Härkätien Museo vystavující zemědělské nářadí, vozy a postroje používané k tradiční dopravě, s nimiž bylo možné se v dávných dobách na stezce setkat. 

Hämeská dobytčí cesta
Foto: Hämeenlinna

Asi 11 km severně od Dobytčí cesty se na břehu Pyhäjärvi rozkládá vesnice Tammela, která je centrem služeb pro rekreační chaty v okolí. Přestože jde o vesnici, najdete zde obrovský supermarket, banku, bankomat, poštu, hospodu i pár kaváren. Za vidění stojí starý Tammelský kostel postavený na počátku 16. století. V roce 1785 prošel rekonstrukcí a byl rozšířen. Dnes je tak abnormálně dlouhý a jeho zdi jsou lemovány několika středověkými sochami. Severně od Tammely stojí statek Mustiala, který byl v 16. století majetkem maršála Klause Horna. Nyní se v této usedlosti nachází zemědělská škola, pivovar s restaurací a nechybí ani malé muzeum věnované zemědělským nástrojům. Asi 4 kilometry východně od Tammely se přímo u jezera rozkládá kemp Venesilta, který je jedním z nejlepších v této části Finska. Nabízí příjemné ubytování a božský klid. 

Další město ležící na Hämeské dobytčí cestě je Somero, jehož dějiny sahají do 15. století. Z doby založení města se do dnešních dní podařilo dochovat kamennou budovu Kivisakasti, která leží na pozemcích místního kostela. Samotný kostel byl postaven až roku 1859. Zdejší muzeum nazývané Someron torpparimuseo přibližuje návštěvníkům dějiny města. Jeho součástí jsou i stará selská stavení a větrný mlýn.

Hämeská dobytčí cesta
Foto: Turku

Severně od Dobytčí cesty leží také město Jokioinen, které se může pochlubit zajímavou historií. V 16. století dostal švédský válečný hrdina Klaus Horn od švédského krále Erika XIV. exkluzivní práva na založení statku v oblasti dnešního Jokioinenu. Tak také učinil a statek založil. V roce 1917, kdy získalo Finsko nezávislost, byl již statek tak velký, že se stal největší usedlostí v zemi. V Jokioinenu od roku 1631 stojí krásný dřevěný kostel, který je druhým nejstarším svého druhu v zemi. Rekonstrukce, které na kostele v minulosti proběhly, však skryly jeho původní architekturu. 

Cestu po Hämeské dobytčí cestě je možné zakončit v nádherném přístavním městě Turku ležícím na řece Aurajoki. Je jedním z nejznámějších a také nejnavštěvovanějších finských měst. V minulosti bylo dokonce hlavním městem Finska a pyšní se jak bohatou historií, tak i moderní architekturou. Nejvýraznější památkou města je hrad situovaný nedaleko přístavu, který byl založen v roce 1280 a patří mezi největší turistická lákadla v Turku. Nad městem se tyčí ještě katedrála Tuomiokirkko, která představuje jeden z nejdůležitějších chrámů ve Finsku. Kromě těchto památek je možné ve městě navštívit ještě mnoho dalších zajímavých míst.

- jap -

Další články z Finska: 
Hanko – nejjižnější finské město 
Kuopio ukrývá největší saunu světa 
Suomenlinna – finská pevnost na seznamu UNESCO 
Kerimaki - unikátní dřevěnný kostel 
Ekenas - poklidné pobřežní městečko

Článek byl zobrazen 8 189 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko